Eating healthy doesn’t cost too much

Eating healthy doesn’t cost too much

Sally-ShephardAn English woman has shown that proper nutrition or healthy eating to lose weight does not cost too much , as instead a cliché (or a justification for eating junk) implied: you know, fruit and vegetables cost, fish and meat ditto. ‘extra virgin olive oil can be a huge expense compared to butter (often quadruple), however if you choose carefully what to eat, even a healthy diet becomes something feasible for our pockets .
This woman in fact proved it: she had bet that a healthy diet was possible by spending less than on the wrong diet. The money saved on the food she made before her went to help a community in Kenya. It is the story ofSally Shephard, who for a week ate a healthy diet, spending about one euro a day (80 pences), for a total of about nine euros a week for food alone

Sally wanted to prove to the British government that there is no point in making financial contributions to obese people to enable them to eat healthily when people are starving in other parts of the world.
As I wrote here too , there are many healthy foods that are cheap, seasonal and dietary and it would be nice if people didn’t hide behind the justification of not being able to afford a healthy diet to stuff themselves with snacks and pizzas.In fact, Sally bought wholemeal bread, rice, potatoes, carrots, onions, spinach, eggs, butter, cabbage, bananas and even a meat pie for Sunday . These ingredients were enough to ensure that she ate quite healthy every day.
Breakfast with wholemeal bread and eggs or toast and bananas, lunch with carrot and onion soup, dinner with rice and vegetable salad or potato croquettes and stewed cabbage. Of course, his is an extreme case , and not exactly perfect from the point of view of an Italian accustomed to the richness of the Mediterranean diet, but if we wanted to take his example, let’s try to go to the supermarket and buy:
– half a kilo of legumes a choice buckets (from bulk)
– a package of eggs
– a liter of skimmed milk
– a kilo of fennel
– a kilo of onions
– a kilo of potatoes
– a kilo of carrots
– loose cabbage, cabbage and lettuce
– a kilo of celery
– a package of wholemeal pasta
– anchovies in oil
– a stick of butter
And let’s see how much we spend. We may have some surprises.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours